Z życia przedszkolaków

GMINNY KONKURS PATRIOTYCZNY PRZEDSZKOLAKÓW
„PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

7 czerwca pięcioosobowa grupa przedszkolaków wzięła udział w konkursie patriotycznym, organizowanym przez Publiczne Przedszkole im. Juliana Tuwima w Kowali.
W drużynie reprezentującej naszą placówkę znalazły się dzieci z oddziałów przedszkolnych „0A”oraz „0 B”, w tym: Julia Fijałkowska, Amelia Dujko, Weronika Kołsut, Alicja Szymczyk oraz Andżelika Hamerska. Celem konkursu było rozbudzanie uczuć patriotycznych u dzieci oraz wzbogacanie wiedzy o kraju ojczystym. Spotkanie rozpoczęło się obejrzeniem krótkiego filmu „Polskie symbole narodowe” oraz wirtualną podróżą z biegiem Wisły po Polsce. Wszystkie dzieci wykazały się szeroką wiedzą o Polsce, jej regionach, miastach, symbolach, wielkich Polakach oraz legendach polskich. Każda drużyna zaprezentowała również pieśń patriotyczną. Nie było przegranych – I miejsce ex aequo otrzymały wszystkie drużyny z terenu gminy, a nagrodą były pamiątkowe dyplomy i pakiety puzzli.

W ŚWIECIE ILUZJI

Zdziwienie, zaskoczenie to początek zrozumienia. 11 maja nasi najmłodsi wychowankowie raz po raz ulegali radosnemu zdziwieniu, którego źródłem stał się pobyt w miejscu złudzeń, czyli „Farmie Iluzji”. Przedszkolaki, wraz ze swoimi opiekunami, doświadczyły niesamowitych wrażeń, mogąc wejść do: Latającej Chaty Tajemnic, Zakręconego Domku, Bajkowego Pałacu Cieni, Tunelu Zapomnienia czy Labiryntu Luster. Ogromna ciekawość przedszkolaków, wywołana niezwykłymi konstrukcjami, warunkowała niemałą dociekliwość dzieci, której efektem było stopniowe i pełne radości poznawanie oraz odkrywanie tajemnic iluzji. Po zwiedzaniu wszyscy udali się na grilla, by posilić się, a następnie oddać się bez reszty wspaniałej, emocjonującej zabawie, m.in. na polu dmuchańców oraz placu linowym „Pajęczyna”. Wiele radości sprawiły również dzieciom przejażdżki kolejką Wesołe Kaczuszki oraz westernowym pociągiem. Oczywiście, żadne dziecko nie opuściło tego wspaniałego miejsca bez pamiątki. Ta magiczna wycieczka zapewne na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.

Świat w książkach zapisany

 

W kwietniu, w ramach obchodów Światowego Dnia Książki, odbyła się lekcja otwarta pt. „Książka Twoim przyjacielem”. Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań czytelniczych najmłodszych wychowanków naszej szkoły, a także nabywanie nawyku dbania o książki.
Przedszkolaki zapoznały się z podstawowymi elementami budowy książki oraz drogą książki do czytelnika. Wysłuchały opowiadania, a następnie stworzyły historyjkę obrazkową oraz okładkę z puzzli. Za pomocą inscenizacji zaprezentowały także kodeks czytelnika. Ciekawostką na zajęciach była prezentacja multimedialna przedstawiająca dawne oprawy książek. Gra na instrumentach perkusyjnych oraz wykonanie zakładek do książek to elementy stanowiące zwieńczenie spotkania z książką naszych najmłodszych podopiecznych.

 

 

Przygotowania do Wielkanocy

 

Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich, toteż w naszym przedszkolu, 28 marca, odbyły się zajęcia poświęcone tradycjom oraz zwyczajom wielkanocnym. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną związaną z religijnymi obchodami Wielkanocy,
a następnie ochoczo wykonały ozdoby wielkanocne. Ważnym wydarzeniem tego dnia był również udział przedszkolaków w uroczystej akademii wielkanocnej.

Dzień Kobiet

 

„Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów” – Pierre de Brantome.
8 marca wszystkie dziewczynki w naszym przedszkolu ogarnął wyśmienity nastrój.
A wszystko to za sprawą chłopców, którzy tego dnia zachowali się jak prawdziwi dżentelmeni. Złożyli dziewczynkom życzenia, a także obdarowali upominkami i własnoręcznie wykonanymi tulipanami. Dzień Kobiet był dla naszych najmłodszych wychowanków doskonałą okazją do kształtowania nawyku obdarowywania innych drobnymi upominkami.

 

21 lutego – Dzień Języka Ojczystego

 

„Dbaj o język i mów poprawnie,
ładnie, wyraźnie oraz dokładnie,
bo kto nie ćwiczy często języka,

ten się w mówieniu potem potyka”.

21 lutego, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia pod hasłem „Język ojczysty – lubię, znam, szanuję”. Celem zajęć było popularyzowanie wiedzy o języku ojczystym oraz podnoszenie świadomości językowej naszych najmłodszych wychowanków. Przedszkolaki, przed przystąpieniem do głównych zadań dnia, wykonały ćwiczenia usprawniające narządy mowy, czyli gimnastykę buzi i języka, a następnie, podzielone na grupy, wzięły udział w zabawach językowych: głoskowały, sylabizowały, dzieliły zdania na wyrazy, tworzyły wyliczanki oraz rymowanki. Ostatnim zadaniem było wykonanie plakatu promującego język polski. ,,Źle mówić i pisać znaczy krzywdzić swoją mową tych, którzy ją budowali“ – interpretacją słów Janusza Korczaka zakończyły się zabawy stymulujące rozwój językowy przedszkolaków.

Święto Zakochanych w naszym przedszkolu

W dniu świętego Walentego

nic nie może dziać się złego,

nikt nie może się dziś złościć,

bo dziś nadszedł dzień miłości…

W myśl słów wiersza dzień obchodów walentynek w naszym przedszkolu był pełen pozytywnych uczuć i wrażeń. Czerwień, jako symbol miłości, królowała w sali przedszkolnej, a każde dziecko miało na sobie czerwoną część garderoby. Przedszkolaki zapoznały się z historią i zwyczajami Święta Zakochanych. Wzięły również udział w różnych zabawach związanych z walentynkami. Wśród nich znalazły się: krejzole, czyli serduszkowe memory, zabawy ruchowe z balonami, quiz pt. „Czy rozpoznasz pary i małżeństwa Disneya?”. Szczególną atrakcją, cieszącą się dużym zainteresowaniem dzieci, było wykonanie kartek walentynkowych. Dzień miłości w naszym przedszkolu był dniem pełnym radości. Kochajmy się nie tylko od święta – taką ważną sentencją zakończyły się walentynkowe zajęcia w naszym przedszkolu.

To było niesamowite wydarzenie…

9 lutego, z okazji zbliżających się walentynek, w naszej szkole odbył się koncert pod hasłem „Po prostu miłość”. Ta piękna i poruszająca uroczystość zgromadziła nie tylko uczniów, ale także rodziców, babcie, dziadków, absolwentów oraz innych gości związanych ze szkołą. Na scenie kolejno pojawiały się zespoły, w których skład wchodzili uczniowie, rodzice, jak również nauczyciele. Tego wieczoru, zarówno repertuar wykonawców, jak i serca publiczności przepełniała miłość. Wśród występujących nie zabrakło również przedszkolaków. Naszych najmłodszych wychowanków reprezentowało trio, w którego skład wchodziły: Julia Fijałkowska, Amelia Dujko, Milena Ziółkowska. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę zespołu Exaited „Dziś Ci to powiem”.

Serdecznie gratulujemy małym wykonawcom i życzymy dalszych muzycznych sukcesów.

 

W zdrowym ciele – zdrowy duch!

 

Zdrowa dieta, przestrzeganie higieny, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dawka snu – o tych aspektach pamięta każdy, kto na co dzień dba o zdrowie, i o tych właśnie ważnych sprawach dla naszego zdrowia – 6 lutego 2018 r. – mówiła zaproszona do przedszkolaków pani pielęgniarka. Nasi najmłodsi wychowankowie opowiedzieli także o swoich nawykach zdrowotnych, a następnie zapoznali się z piramidą zdrowego żywienia. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wykonały plakaty prezentujące zdrową i niezdrową żywność.