ePUAP

tel. 48 377 32 33    


Świetlica

PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

W dniu 26 października 2023 roku w świetlicy szkolnej odbyło się Pasowania na Świetliczaka.W uroczystości wzięli udział uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej oraz pani wicedyrektor. Aby zostać przyjętym do grona Świetliczaków, dzieci musiały wykazać się znajomością zasad obowiązujących w świetlicy, a także przejść kilka prób:
– próbę zabawy (tańczenie z woreczkiem grochu na głowie),
– próbę Kopciuszka (oddzielenie fasoli od grochu),
– próbę wiedzy (rozwiązywanie zagadek),
– próbę smaku (rozpoznanie produktów spożywczych za pomocą zmysłu smaku),
– próbę uśmiechu ( wypicie wody z cytryną z uśmiechem na twarzy),
Po pomyślnym zaliczeniu wszystkich prób dzieci złożyły uroczystą przysięgę. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali Odznaki Świetliczaka. Nowym Świetliczakom życzymy wielu sukcesów w nauce oraz miłych chwil spędzonych w świetlicy szkolnej.

Przygotowały: K. Orłowska, M. Kasprzak


JESIENNE INSPIRACJE

Nasza polska złota jesień nieustannie inspiruje wszystkich wokół! Zobaczcie jakie niesamowite prace plastyczne tworzą nasze Świetliczaki!


ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ W ŚWIETLICY

12 października 2023 roku obchodziliśmy 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej czyli popularne święto Belferskiej Braci. Dzieci uczestniczące w zajęciach w świetlicy szkolnej przyłączając się do życzeń przygotowały niespodziankę. Własnoręcznie wykonały portrety nauczycieli, które zostały wyeksponowane na  naszej tablicy. Wystawa nosiła znamienny tytuł – „Zgadnij kto to”. Trudność polegała na tym, że portrety nie zostały podpisane i każdy musiał rozpoznać kogo przedstawia dana praca. Było dużo zabawy i śmiechu. Dziękujemy małym artystom za wkład pracy i uświetnienie naszego święta.


AKCJA “NARODOWE CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE”

12 września uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji Narodowego Czytania odbyło się w świetlicy szkolnej zorganizowanego przez Szkolne Koło Wolontariatu. W liście przekonującym do wzięcia udziału w akcji Pan Prezydent napisał: „Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. (…)” Dzieci wysłuchały fragmentu powieści Nad Niemnem to najbardziej znany utwór Elizy Orzeszkowej. Jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego nie tak dawno obchodziliśmy 160–lecie. Po jego wysłuchaniu uczestnicy wykonali sobie pamiątkowe pieczątki związane z tym wydarzeniem.


ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Tydzień 17.04-21.04.2023r. upłynął pod hasłem „Obchodzimy Światowy Dzień Ziemi”. W świetlicy szkolnej poruszono tematykę związaną z ekologią i ochroną naszej planety Ziemi. Wykonaliśmy prace plastyczne na temat „Matka Ziemia” różnymi technikami. Podczas zajęć wychowankowie brali udział w zabawach ekologicznych. Dzień Ziemi w naszej świetlicy trwa nie tylko jeden dzień. Od początku roku realizujemy wiele akcji proekologicznych. Pamiętajmy o tym, że wszyscy możemy dbać o naszą planetę poprzez segregowanie śmieci, dbanie o zwierzęta i rośliny.

K. Orłowska


WIELKANOC W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Wielkanoc to Święto radości i nadziei. Podczas zajęć w świetlicy szkolnej uczniowie mieli okazję porozmawiać z wychowawcami o zwyczajach, tradycjach i potrawach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. Podczas zajęć plastycznych uczniowie wykonali piękne pisanki. Wszystkim z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia i radości. Niech te Święta upłyną w ciepłej, wiosennej, a przede wszystkim rodzinnej atmosferze.

K. Orłowska

 


WIOSNA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 ŚNIEGI STOPNIAŁY, SŁONKO PRZYGRZEWA,

TO ZNAK, ŻE WIOSNY ŚWIAT SIĘ SPODZIEWA.

A ONA DUMNIE JUŻ KROCZY ŚCIEŻYNKĄ,

Z TRELEM SKOWRONKÓW, Z RADOSNĄ MINKĄ.

21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Nareszcie po trzech miesiącach zimy, przyszła upragniona wiosna wraz z ciepłym wiatrem, deszczem, zapachem kwiatów i budzącej się do życia przyrody. Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali Panią Wiosnę, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej, pachnącej i radosnej pory roku. Podczas zajęć edukacyjno – wychowawczych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcą świetlicy zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie, rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki związane z tą tematyką. W czasie zajęć plastyczno – technicznych dzieci bardzo chętnie wykonywały prace tematycznie związane z wiosną. Wszystkie prace plastyczne wychowanków naszej świetlicy posłużyły do wykonania gazetek i wystawek o tematyce wiosennej, które zostały wyeksponowane w świetlicy.


MIKOŁAJKI W ŚWIETLICY

6 grudnia, to szczególny dzień wyczekiwany przez wszystkie dzieci, bo właśnie wtedy przez świat wędruje święty Mikołaj i obdarowuje wszystkich prezentami. W tym roku podczas mikołajek w świetlicy szkolnej dzieci obejrzały filmik edukacyjny „Legenda o Św. Mikołaju”. Śpiewały pięknie piosenki związane z tematem dnia: „Kochany Panie Mikołaju”, „O Dobrym Świętym Mikołaju” oraz bardzo aktywnie odgadywały mikołajkowe zagadki. Kolejną propozycją dla naszych podopiecznych była mikołajkowa praca plastyczno – techniczna: „Św. Mikołaj”. Chcąc upamiętnić ten radosny dzień świetliczaki wspólnie z wychowawcą wykonały, piękne prace plastyczne. Wszyscy wspaniale się bawili.


MAŁY CZŁOWIEK DUŻA SPRAWA, MAŁY CZŁOWIEK MA SWE PRAWA!

„Niech się wreszcie każdy dowie,
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek.
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa
Więc je na co dzień i od święta
Próbujcie dobrze zapamiętać(…)”
M. Brykczyński

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Z tej okazji 16 listopada w naszej świetlicy odbyły się zajęcia na temat praw dziecka, dzięki którym uczniowie dowiedzieli się o swoich prawach. Wielu uczniów nie miało świadomości, że posiadają tyle praw, dlatego ważne jest informowanie dzieci, że one także mają swoje prawa, które powinny być respektowane przez innych. Po wspólnym obejrzeniu bajki edukacyjnej pt.: ”Prawa Dziecka” dzieci dostały kolorowanki z ich prawami, które wspólnie omówiliśmy.


Zajęcia świetlicowe z robotem PHOTON

Podczas jednych z zajęć świetlicowych uczniowie poznali Photona i jego możliwości. Photon to interaktywny robot edukacyjny, który dzięki aplikacji mobilnej oraz powiązanymi z nią doświadczeniami i eksperymentami wprowadza dzieci w świat nowych technologii. W ten sposób rozwija kreatywność, zdolność logicznego myślenia oraz ułatwia poznawanie podstaw programowania. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób porusza się robot, jak zmienia kolory i jakie może wydawać dźwięki. Uczniowie, jako wstęp do programowania, uczyli się poruszać Photonem. Wszyscy świetnie się bawili ucząc się nowych rzeczy.


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ŚWIETLICY

11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w historii. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przez cały tydzień przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości. W czasie zajęć tematycznych dzieci poznawały historię Polski poprzez legendy o powstaniu naszego państwa oraz zapoznawały się z sylwetkami ważnych postaci historycznych. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały prace dotyczące symboli naszej państwowości, m.in. biało-czerwone flagi , godła z białym orłem w koronie oraz piękne kotyliony.


Gazetka „Bezpieczne Wakacje”

Pod koniec czerwca rozpoczynamy wakacje. Jest to czas wolny od szkoły. W tym okresie ludzie częściej podróżują, spotykają się z rodziną i znajomymi. Podczas wakacji musimy pamiętać o bezpieczeństwie w każdym miejscu. W ramach zajęć świetlicowych dzieci poznały zasady bezpiecznego zachowania nad jeziorem i morzem, w górach, w lesie oraz w sieci. Podsumowaniem zajęć było wykonanie ilustracji oraz gazetki świetlicowej o tematyce bezpieczeństwa podczas wakacji.

 


Stworki- Potworki z balonów i mąki 🙂

W tym tygodniu dzieci w świetlicy wykonywały antystresowe gniotki. Zgniatanie balona wypełnionego mąką świetnie odstresowuje i pozwala wyrzucić z siebie negatywne emocje, relaksując i wprowadzając w dobry nastrój.

 


Świetlicowe prace plastyczne

Każda okazja jest doskonałym pomysłem do wręczenia kwiatów. Niebawem zbliża się Dzień Mamy, co jest doskonałym pomysłem do obdarowania kochanych rodzicielek kwiatami. W związku z tym dzieci miały okazję wykonać pracę pt.: „Mlecze”.


Multimedialne zabawy w świetlicy szkolnej

W ramach zajęć świetlicowych dzieci mają okazję korzystać z różnych form zabawy i nauki. Jedną z nich jest specjalnie zaprojektowany rzutnik, który tworzy „wirtualny, magiczny dywan”, na którym dzieci przeżywają wspaniałe przygody, począwszy od gier i zabaw ruchowych po edukację poznawczą z wielu obszarów wiedzy. Podczas zabawy uczestnicy ingerują w jej tok za pomocą ruchów rąk. Zajęcia te rozwijają uczniów na wielu płaszczyznach.

Kolejną atrakcją urozmaicającą zajęcia świetlicowe są Klocki Lego Education, które stymulują naturalną ciekawość świata dzieci, chęć odkrywania nowych zjawisk, a także rozwijają ich umiejętności emocjonalne, społeczne i językowe.


Majowe święta w świetlicy

Dzieci w świetlicy szkolnej przygotowywały się do majowych świąt wyszukując w różnych książkach i w Internecie informacji na temat Święta Pracy, Dnia Flagi i Konstytucji 3 Maja. Rozwiązywały krzyżówki i rebusy, kolorowały tematyczne obrazki, wykonały okolicznościowe kotyliony i chorągiewki.

 


Światowy Dzień Ziemi w świetlicy szkolnej

Ziemio!

Nie chcemy byś była zniszczona,

Chcemy byś była cała zielona,

 więc przysięgę Ci składamy

 – że zniszczyć Ciebie nie damy!

 

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. Ziemia jest naszym wspólnym domem, więc dbanie o niego jest naszym  obowiązkiem.

Wychowankowie świetlicy włączyli się w obchody tego święta i przez trzy dni realizowali zajęcia o charakterze edukacyjno- ekologicznym, w trakcie których uczniowie poznawali zasady zachowań proekologicznych, malowali prace plastyczne pt. „Moja Ziemia” oraz wykonali doświadczenie – malowanie naszej planety na mleku.

Podsumowaniem zajęć było wykonanie gazetki świetlicowej o tematyce ekologicznej. Nie mogło zabraknąć też wspólnych zdjęć z naszymi pracami, które zostały zaprezentowane na korytarzu.

 


 

Rozstrzygnięcie konkursu profilaktycznego

„W jaki sposób mogę chronić się przed koronawirusem ?.”

 

            W dniu 7 grudnia 2020r. komisja konkursowa w składzie: K. Orłowska,
E. Bieniek, I. Falkiewicz, M. Kosińska wyłoniła laureatów konkursu w dwóch kategoriach wiekowych:

Laureaci konkursu w kategorii wiekowej klas 0 -3

I miejsce- Antonina Lisowska kl.2a

II miejsce – Zuzanna Makowska kl. 1b

III miejsce – Kacper Durasiewicz kl. 0b, Bartosz Durasiewicz kl. 1b

 

Laureaci konkursu w kategorii wiekowej klas 4 -8

I miejsce – Amelia Mendrek kl.7a

II miejsce- Lena Jastrzębska kl. 4a

III miejsce – Aleksandra Nędzi kl. 5b

         Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.


  1. Wniosek zapisu dziecka do świetlicy szkolnej
  2. Oświadczenie osoby upoważnionej do odbierania ucznia z placówki/świetlicy szkolnej
  3. Regulamin świetlicy

 


 

        Witamy na stronie świetlicy szkolnej
PSP im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach!

Świetlica czynna jest od 6.40- 16.00. Głównym celem działalności świetlicy jest zapewnienie zorganizowanej opieki wychowawczej uczniom przed lub po zajęciach szkolnych oraz stworzenie im optymalnych warunków rozwoju. Świetlica pełni również funkcję stołówki, gdzie uczniowie jedzą obiad. Przebywający w świetlicy  mogą korzystać z szerokiej gamy zajęć.

    Do zadań świetlicy należy w szczególności:

  • stworzenie odpowiednich warunków do nauki i wypoczynku,
  •  dbanie o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie wychowanków,
  • rozwijanie ich zainteresowań i zamiłowań,
  • propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu,
  • kształtowanie postaw prospołecznych i patriotycznych,
  •  wdrażanie zasad moralnego współżycia i współdziałania w grupie,
  •  podnoszenie kultury życia codziennego,
  • niwelowanie trudności dydaktycznych (pomoc w odrabianiu zadań domowych),
  •  rozwijanie umiejętności radzenia sobie z różnymi sytuacjami trudnymi, problemowymi.

 

Prowadzone zajęcia:

  • Różnego rodzaju zajęcia plastyczne i techniczne wykorzystujące różnorodne środki plastyczne, takie jak: kredki, pastele, farby, plastelinę, papier kolorowy, tekturę, włóczkę, suszone rośliny, liście, masę solną czy bibułę.
  • Gry i zabawy ruchowe w sali i na świeżym powietrzu.
  • Zajęcia czytelnicze dzięki którym dziecko wkracza w świat szeroko rozumianej kultury i sztuki.
  • Zajęcia przyrodnicze promujące ochronę środowiska, poznawanie świata zwierząt i roślin.
  • Zajęcia umuzykalniające uwrażliwiające dzieci na piękno muzyki.
  • Gry planszowe, quizy edukacyjne i zabawy umysłowe, obejmujące zagadki, łamigłówki, rebusy, kalambury, krzyżówki.
  • Zabawy towarzyskie integrujące zróżnicowaną wiekowo grupę dzieci.
  • Odrabianie prac domowych pod opieką nauczyciela.
  • Oglądanie filmów na DVD.
  • Zabawy swobodne wg indywidualnych zainteresowań dzieci.
  • Zajęcia artystyczne, przedstawienia teatralne, wyjazdy.

 


DZIEŃ KOBIET W ŚWIETLICY 

8 marca ta szczególnie miły dzień dla kobiet młodszych i tych troszkę starszych.  Uczniowie przebywający w świetlicy przygotowali dla swoich Pań piękne laurki.

             Wszystkim Kobietom  życzymy szczęścia, radości i spełnienia marzeń !!! 


Dzień Babci i Dziadka

 

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu. To jedne z najsympatyczniejszych i najmilszych dni w roku. Z tej okazji Świetliczaki postanowiły wykonać mały prezent dla naszych kochanych Babć i Dziadków. Wykorzystaliśmy do tego metodę origami. Stworzyliśmy przepiękne bukiety z tulipanów, które na pewno ucieszą naszych najbliższych.

 

                                                                                     P.Jastrzębska

 


Laurka dla Babci i Dziadka 

Nadchodzą dwa jakże ważne święta w kalendarzu – DZIEŃ BABCI DZIEŃ DZIADKA. To bardzo ważne osoby w Rodzinie. Okazujmy im szacunek i miłość, obdarujmy ich uśmiechem nie tylko z okazji ich święta, ale każdego dnia. Niech Babcia i Dziadek czują, jak bardzo są dla nas ważni, jak bardzo ich kochamy i potrzebujemy ich obecności i bliskości. Bez nich świat byłby uboższy !!! 

Nasze świetliczaki podczas zajęć plastycznych  wykonały piękne laurki , aby wręczyć je swoim  babciom oraz swoim dziadkom w dniu ich święta. Dzieci bardzo się starały, aby ich prace  były piękne i estetyczne. 

 

Kochani ! 

Z okazji Dnia Babci i Dziadka życzymy Wam wszystkiego, o czym marzycie, i pragniemy podziękować  za Wasz trud i ciężką pracę. 

 

 


W naszej świetlicy odbyło się pasowanie na Świetliczaka dla wychowanków klas 1.  Na uroczystość zaprosiliśmy Panią Dyrektor Małgorzatę Trelkę oraz wychowawcę klasy pierwszej – Panią Elżbietę Wójcicką. Nasze Świetliczaki musiały zaliczyć próby wiedzy, znajomości regulaminu, sprawności i wspólnej zabawy. Po zaliczeniu prób Świetliczaki przystąpiły do Ślubowania, a nasza królewna wraz z Myszką Miki dokonała aktu Pasowania na Świetliczaka. Na zakończenie, uczniowie otrzymali medal ,,Super Świetliczaka”. Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze, pełnej śmiechu.  


Andrzejki to święto mające w Polsce długą tradycję. Jest to ostatni moment na zabawę, tuż przed adwentem. Na taką zabawę, każdy z nas stara się choć trochę zmienić coś w swoim wyglądzie. Można się przebrać za czarodzieja, księżniczkę czy wróżkę. My postanowiliśmy wykonać ,,Andrzejkowe Maski”, które mają w sobie nutkę magii i tajemnicy.

 

 


Jesień to bardzo bogata pora roku. Przynosi nam obfite dary: owoce, warzywa, dary lasu. W miesiącu październiku jesień zagościła na dobre, nie tylko w otoczeniu ale również w naszej świetlicy! Początkowo sale rozweselały kolorowe liście i widok jesiennych drzew, a stopniowo dołączały do nich inne prace. Dzieci wykonywały bardzo chętnie piękne prace plastyczne, wykorzystując barwy i skarby jesieni, tworząc tym samym cykl zajęć poświęconych tematyce jesiennej. Jedną z takich prac było stworzenie kolorowych liści  z masy solnej.

 

Kto powiedział, że jesień jest smutna,

Że ma kolor szarego płótna,

Że jej prawie nie widać we mgle?

Kto to wszystko powiedział?

Ja nie!

Dla mnie jesień to pora wesoła,

Roześmiana i gwarna jak szkoła!

Lśniąca skórką kasztana na trawie,

W odlot ptaka wpatrzona ciekawie.

Jesień – roztargniona malarka

Gubi farby po lasach i parkach,

A ja biegam wciąż za nią z ochotą

I znajduję brąz, czerwień i złoto!

            (Marek Głogowski “Pora wesoła”)

 

 


Świetlicowy Masterchef

Wśród wielu zajęć prowadzonych w świetlicy szkolnej znalazły się również zajęcia kulinarne. Podczas nich wychowankowie świetlicy uczniowie przygotowali przepyszne muffinki z nadzieniem czekoladowym. Mali     kucharze dzielnie pracowali, a po skonsumowaniu swoich  wypieków zachwytom nie było końca. Po zajęciach wszystkie dzieci miały uśmiech na twarzy i pytały, kiedy znowu coś pysznego przygotujemy.