ePUAP

tel. 48 377 32 33    


  • DSC_0667

Aktualności

Świat mediów i komputerowej rzeczywistości coraz mocniej kształtuje myślenie, wartościowanie, a także zachowanie młodego człowieka. Obecność w sieci to znak czasów i niemal niemożliwe wydaje się wykluczenie nowoczesnych technologii z życia dziecka.
Bądźmy czujni, interesujemy się tym co robi nasze dziecko w świecie wirtualnym. Poświęćmy odrobinę czasu, aby poobserwować co ogląda, w jakie gra gry, co oferuje mu Internet, na jakich portalach społecznościowych się udziela, z kim rozmawia. Porozmawiajmy, przedstawmy swoje spostrzeżenia, obawy, zapytajmy o uczucia i nastroje, o to, co u niego słychać. Często zadajemy pytania: Co w szkole? Co dziś dostałeś/łaś? I co słyszymy od dziecka? Wszystko ok., fajnie itp. A przecież to jedynie część szkolnego życia, które ma szczególnie dla adolescenta mniej istotne znacznie niż grupa rówieśnicza czy pierwsza miłość.

Zwróćmy także uwagę na fakt, że często dorośli zarzucają dzieciom, że spędzają cały czas przed ekranem, ale to samo słyszymy od dzieci – opowiadają, że rodzice są nieobecni, że nie słyszą, co się do nich mówi, a na pytania odpowiadają kiwając głową, przeglądając w tym czasie profile w mediach społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia spotu kampanii społecznej „Zadbaj o dziecięcy mózg” Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę, której celem jest zwrócenie uwagi rodziców na potrzebę zachowania równowagi w korzystaniu z urządzeń ekranowych przez dzieci, uważnego towarzyszenia dziecku i spędzania z nim czasu bez zbędnych rozpraszaczy w postaci ekranów.

https://youtu.be/reBzTX6UO5E

Zachęcamy do obejrzenia i sprawdzenia, czy odnajdujecie Państwo siebie w tych sytuacjach. A jeśli tak, to koniecznie wejdźcie na stronę: http://domowezasadyekranowe.fdds.pl, a dzięki poznanym tam zasadom dowiecie się jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecięcego mózgu, jak być uważnym i zachować równowagę między aktywnościami online i offline. Najważniejsze jest bowiem, aby telefony, laptopy i tablety nie zastąpiły w Waszym życiu bliskich Wam osób, wspólnie spędzanego czasu, rozmowy, zabawy i bycia razem.

Drodzy rodzice dbajcie i czuwajcie o to, by wycieczka w wirtualny świat waszych pociech była bezpieczna i nie wpływała negatywnie na ich aktywność, życie rodzinne, rówieśnicze, naukę i zabawę. Pamiętajcie także o zaspokojeniu najważniejszych potrzeb dziecka, nastolatka: potrzeby bezpieczeństwa, miłości, uwagi, bo jeśli u Was tego nie znajdzie, zacznie szukać wsparcie w mediach.

POKAŻMY DZIECIOM, ŻE NAS INTERESUJĄ, ŻE SĄ DLA NAS WAŻNE, ŻE NIE SĄ SAME, ŻE JESTEŚMY DLA NICH WSPARCIEM!

Pamiętajcie także, że jesteśmy dla dzieci i dla Was drodzy rodzice, służmy pomocą i wsparciem.  Zapraszamy do spotkań z nami w szkole lub kontaktu poprzez dziennik Librus.

 

Pozdrawiamy serdecznie,
psycholog Joanna Sodel

pedagog Natalia Rogala