ePUAP

tel. 48 377 32 33    


Nasza patronka

MARIA KONOPNICKA – PATRON SZKOŁY

         Wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły, bowiem patronem powinna zostać osoba , której życie i działalność służą pokoleniom. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży. Uczeń powinien identyfikować się z patronem swojej szkoły i mieć do niego emocjonalny stosunek.

Maria Konopnicka to polska poetka , prozaik , krytyk i publicystka .Autorka jest wybitną postacią w polskiej literaturze, zwłaszcza tej adresowanej do dzieci, jednak często zapominaną i niezbyt „ atrakcyjną” dla współczesnych młodych czytelników. Kto z nas jednak w dzieciństwie nie śledził losów sierotki Marysi i Koszałka – Opałka ? Kto nie śmiał się z tchórzliwego Stefka Burczymuchy? Już od wielu lat losy bohaterów utworów Marii Konopnickiej wzruszają kolejne pokolenia . Opowieść „ O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz inne piosenki , liryki, opowieści poetyckie dla dzieci „ostały się nietknięte czasem” – są ponadczasowe, a Maria Konopnicka w swych utworach „ nie przychodzi ani uczyć dzieci , ani też ich bawić , przychodzi śpiewać z nimi”. Zachwycać może i dzisiaj najkrótszy , najprostszy program wychowawczy:

Szanuj, drogie dziecię moje, w małym ziarnku przyszłe plony.

W małej kropli – przyszłe zdroje, w szelągu – miliony.

Czcij Ojczyznę zawsze, wszędzie, choć los na nią gromy miota.

Nie zmoże jej, gdy żyć będzie polski język, polska cnota”.

         Biografia Konopnickiej to przykład odwagi życia w trudnej epoce bez niepodległości. Życiowo i literacko też nie było łatwo – trud wychowania samotnie sześciorga dzieci, ciężkie doświadczenia osobiste i rodzinne, działalność społeczna – wymagały nie lada hartu ducha . Konopnicka burzy schematy myślenia o roli kobiety , porusza serca wrażliwością , pokazuje gorzką prawdę o czasach i ludziach . Z miłością pochyla się nad dzieckiem , jego małymi i dużymi dramatami , uczy i wychowuje , ale także bawi , wzrusza i porusza. Również i dziś warto przypominać dzieciom oraz rodzicom najpiękniejsze utwory poetki, zapoznawać ich z jej biografią .Maria Konopnicka zasługuje na szacunek i jako pisarka , i jako kobieta. I właśnie dlatego społeczność naszej szkoły wybrała Marię Konopnicką na patrona Publicznej Szkoły Podstawowej w Mazowszanach.