ePUAP

tel. 48 377 32 33    


  • DSC_0667

Aktualności

W środowy poranek 4 maja 2022 r. uczniowie z klas siódmych wybrali się na dwudniową wycieczkę szkolną do Gniezna i Poznania. Pod opieką wychowawczyń: Jolanty Sieroń,  Magdaleny Gębskiej,  Marty Nogaj-Farbiś oraz p. Przemysława Piątka uczniowie wyruszyli w podróż „Niezwykłym Szlakiem Piastowskim”, zwiedzając liczne pamiątki historyczne oraz zabytki  architektury związane z początkami państwa polskiego.

Pierwszym punktem wycieczki było odwiedzenie pierwszej stolicy Polski, Gniezna. Młodzi turyści wraz z przewodnikiem rozpoczęli zwiedzanie od pomnika Bolesława Chrobrego, następnie udali się na Wzgórza Lecha z Katedrę Gnieźnieńską. Obejrzeli tam miejsce pochówku pierwszych Piastów, srebrny relikwiarz św. Wojciecha oraz dwa gotyckie portale. Zobaczyli też słynne Drzwi Gnieźnieńskie i wysłuchali wspaniałej opowieści o Drzwiach Gnieźnieńskich, na których zapisano historię życia św. Wojciecha.  Zwiedzając Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, uczniowie poznali bogate zbiory w skarbcu katedry.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wizyta na wyspie położonej na jeziorze dostarczyła uczniom wielu emocji. Przeprawa promem, spacer po wyspie i zwiedzanie  reliktów kamiennej architektury pałacowej i sakralnej oraz pozostałości grodu pierwszych Piastów to atrakcje, jakie mogli poznać siódmoklasiści. Ostrów Lednicki był ostatnim miejscem zwiedzanym tego dnia. Po całym dniu pełnym wrażeń uczniowie udali się na zasłużony odpoczynek. Po zakwaterowaniu w hotelu i obiadokolacji  dzieci wraz z opiekunami udali się na wieczorny spacer. Ci, którzy mieli jeszcze trochę siły, mogli skorzystać z placu rekreacyjnego i boiska.

Drugiego dnia uczniowie poznali zakątki stolicy Wielkopolski – Poznania, który niegdyś był stołecznym grodem Mieszka I. Interesującym miejscem okazał się Stary Rynek i Ratusz. W samo południe na Starym Rynku wśród tłumu turystów uczestnicy wycieczki obejrzeli trykające się rogami na wieży poznańskiego Ratusza koziołki  (Pyrka i Tyrka). Zobaczyli również takie elementy architektury, jak: fontanna, pręgierz, barokowa figura św. Jana Nepomucena i studzienka z Bamberką.

Kolejnym punktem programu był Ostrów Tumski, który zdaniem większości historyków jest miejscem chrztu Polski, a w 968 r. powstało tam pierwsze polskie biskupstwo. Grupa wraz z przewodnikiem udała się do Bramy Poznania, z której mogła podziwiać piękne widoki, m.in. najstarszą w Polsce katedrę. Po tej lekcji historii przyszedł czas na wizytę w Rogalowym Muzeum Poznania. Uczniowie uczestniczyli w przygotowaniu rogali świętomarcińskich pomagając, Rogalowemu Mistrzowi przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych. Usłyszeli legendy o powstaniu Rogali, poznali gwarę poznańską. Wszystko odbywało się w swobodnej, pełnej humoru atmosferze.

Wycieczka do Gniezna i Poznania  pozwoliła uczniom poznać początki naszego państwa. Oprócz prawdziwej lekcji  historii była również wspaniałą okazją do integracji międzyklasowej oraz czasem na zabawę i drobne szaleństwo. Pogoda podczas wycieczki była słoneczna, uczniom dopisywały humory – w efekcie wszyscy z wycieczki wrócili zadowoleni.