ePUAP

tel. 48 377 32 33    


  • DSC_0667

Aktualności

– jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie

Szanowni Rodzice,

            internet to jedno z największych technicznych osiągnięć naszych czasów. Pozwala nam lepiej poznawać świat, łatwiej się komunikować, zdobywać wiedzę i załatwiać codzienne sprawy. Nie możemy jednak zapominać, iż niewłaściwe ich używanie może stanowić również zagrożenie dla bezpieczeństwa młodych użytkowników.

Niestety, dziecięca skłonność i biegłość w posługiwaniu się nowymi technologiami najczęściej nie idzie w parze z ostrożnością. W związku z tym, kluczowa jest rola rodzica w zapewnieniu dzieciom i młodzieży bezpieczeństwa online. Polega ona głównie na mądrej kontroli i monitorowaniu aktywności dziecka w sieci oraz na kształtowaniu odpowiednich umiejętności korzystania i postaw dziecka wobec nowych technologii.

Drodzy Rodzice, zachęcamy więc  do zapoznania się z krótkim filmem „Cyfrowobezpieczni” dotyczącym niebezpieczeństw jakie niesie za sobą korzystanie z Internetu:

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR2DhxVlyVqTcli9e-g7pUr95XDXmt3L2qcfA1Gk8ShstBN21rfzVMmrrhE&v=w9XXRvEOXiU&feature=youtu.be

Przedstawione w nim przykłady to zaledwie kropla w morzu zagrożeń, przed którymi powinniśmy uchronić dzieci korzystające z dobrodziejstw telekomunikacji. Ale pamiętajcie, najważniejszym narzędziem, który pozwala nam na ich eliminacje jest rozmowa. To właśnie ona daje nam szansę zrozumienia oczekiwań, niepokojów, fascynacji i problemów dziecka. Stanowi również szanse na przedstawienie mu możliwości bezpiecznego korzystania z sieci.

Odsyłamy również Państwa do poradnika „Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w internecie”. Znajdziecie tam szereg rozwiązań, które są kluczowe w zapobieganiu problemom związanych z sieciom- ale nie tylko. Poradnik jest dostępny pod poniższym linkiem:

https://www.jeziernia.pl/wp-content/uploads/2016/06/jak-zapewnic-dzieciom-bezpieczenstwo-w-internecie-poradnik-dla-rodzicow.pdf

W rozwiązywaniu problemów należy stawiać na dobrą profilaktykę, czyli na rozmowę, wspólne poznawanie świata i nowych technologii. Nie budujmy systemu zakazów , a przede wszystkim uświadamiajmy dzieci o zagrożeniach, które czekają w Internecie i nadzorujmy ich drogę w poznawaniu nowych technologii.

 

Pozdrawiamy serdecznie,

Pedagog: Natalia Rogala

Psycholog: Joanna Sodel