ePUAP

tel. 48 377 32 33    


 • DSC_0667

Aktualności

„Nie ma dzieci, są ludzie, ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć…”

Janusz Korczak

Drodzy rodzice,

30 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci.

W Polsce zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie oraz Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym. Od 2010 r. zapisany jest w nich zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim, postulowany przez Rzecznika Praw Dziecka.

Serdecznie zapraszamy więc do zapoznania się z krótkim spotem kampanii przygotowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę: „Potrafię się zatrzymać”, która ma wesprzeć rodziców w codziennym radzeniu sobie z własnymi emocjami w trudnych sytuacjach wychowawczych. Zobaczcie poruszającą historię mamy, którą czasem rola rodzica przerasta…

 https://www.youtube.com/watch?v=XBuAIh5OzLU

Wielu rodziców zastanawia się jednak, co można zrobić w trudnych sytuacjach wychowawczych… jak można inaczej…Co zamiast klapsa? Zapraszamy do przeczytania poniższych zasad, które pokazują, jak w prosty sposób, możemy wpływać na zachowanie naszego dziecka:

 1. Okazuj swojemu dziecku miłość i ciepło tak często, jak to tylko możliwe. Bez obawy, takim postępowaniem nie rozpieścisz go. Pokażesz mu, jak bardzo jest dla Ciebie ważne.
 2. Bądź przy dziecku, gdy przeżywa silne emocje, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Ono wtedy najbardziej Cię potrzebuje.
 3. Stosuj pochwały. One wzmacniają pozytywne zachowania. Sprawiają, że dziecko będzie
  z chęcią je powtarzało.
 4. Ustal jasne, proste zasady i granice. Bądź konsekwentny w ich egzekwowaniu.
 5. Dawaj dziecku przykład swoim zachowaniem. To, jak będzie zachowywało się dziecko,
  w dużej mierze zależy od tego, jak Ty się zachowujesz, bo jesteś dla niego pierwszym wzorem do naśladowania.
 6. Zauważaj każdą pozytywną zmianę w zachowaniu dziecka. Doceniaj jego wysiłki.
 7. Ignoruj zachowania, których nie akceptujesz, szczególnie w przypadku dziecka poniżej 3. roku życia.
 8. Mów, co czujesz w związku z konkretnym, negatywnym, zachowaniem dziecka i jakie ma ono dla Ciebie konsekwencje. Dzięki temu Twoje dziecko będzie wiedziało, dlaczego nie chcesz, aby je powtarzało.
 9. Używaj humoru, żeby opanować trudne sytuacje. Śmiech to najlepszy sposób na rozładowanie napięcia.
 10. Pozwól dziecku na doświadczenie konsekwencji swojego zachowania. Zachęcaj do wspólnego podejmowania decyzji, dokonywania wyborów. Dziecko, tak jak Ty, potrzebuje doświadczać, że ma na coś wpływ, a Ty liczysz się z jego zdaniem.

Na koniec zachęcamy także, do zapoznania się z  poniższym poradnikiem:

Zamiast klapsów. Jak z szacunkiem i miłością wyznaczać dziecku granice”. https://edukacja.fdds.pl/pluginfile.php/686/course/section/538/zamiast%20klapsow_2016_broszura_PW.pdf. Jesteśmy pewne, że znajdziecie tam Państwo wiele przydatnych wskazówek wychowawczych, opartych na wzajemnym szacunku i poszanowaniu praw innych domowników.