ePUAP

tel. 48 377 32 33    


  • DSC_0667

Aktualności

Jubileusz PSP im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach

60 lat minęło…

„Wspomnienia i dar lat to prezent, na który nie można sobie zasłużyć i którego nie można sobie kupić. Nie można go też ukryć. Dar ten trzeba przyjmować z wdzięcznością, dlatego że jest darem naszego życia…”- tak brzmiały słowa witające wszystkich przybyłych gości w uroczysty i wyjątkowy dzień 60-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach, który odbył się 12 maja 2023r.

Ten Jubileusz był okazją do refleksji nad upływającym czasem i wspomnień o osobach, które zostawiły trwały ślad na kartach historii szkoły. Piątkowy dzień był także okazją do zadumy i refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością szkoły.

Niecodzienną uroczystość rozpoczął korowód wszystkich uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji, który na czele ze sztandarem szkoły dotarł na uroczystą Mszę Świętą w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Mazowszanach. Przewodniczył jej ks. bp. Piotr Turzyński, a koncelebrowali ją: nasz absolwent ks. Dariusz Kowalczyk, a także ks. Jarosław Nakielski, ks. Jan Podsiadło, ks. Marcin Piwowarczyk oraz ks. Jan Dobrowolski.

Po mszy przeszliśmy do szkoły. Jak przystało na gospodarza Jubilatki, wszystkich zebranych gości z wielką radością powitała Pani Dyrektor Małgorzata Trelka, która w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na wspaniałą tradycję szkoły i podkreśliła rangę jubileuszu. Nie zabrakło także jej osobistych wspomnień związanych ze szkołą, których przywołanie wywołało nutkę wzruszenia. Słowa Pani Dyrektor, pełne refleksji i zadumy, wprowadziły zebranych w klimat niecodziennej uroczystości.

Święto szkoły to bez wątpienia czas wspomnień, refleksji i radości z powrotu do lat młodości oraz subiektywnego przeżywania przeszłości. Za sprawą pięknych recytacji, wzruszających piosenek oraz starannie przygotowanych układów tanecznych, zaproszeni goście przenieśli się do „mazowszańskiego ogrodu wspomnień”- ogrodu, który przez wiele lat z dużym zaangażowaniem, ale i ogromną radością tworzyły pokolenia dyrektorów, nauczycieli, pracowników i uczniów. Swoje umiejętności taneczne prezentowali najmłodsi uczniowie naszej szkoły, które zatańczyły krakowiaka do utworu „Lipka”, a także starsi uczniowie, którzy brawurowo wykonali Gramophon Waltz. Podczas gali swoje talenty prezentował także świetnie przygotowany chór szkolny, który wykonał takie utwory jak: „Stare drzewa”, „Lubię wracać tam gdzie byłem już”, „Chcę być Kopciuszkiem” czy „Pytasz mnie”. Oprócz dzieci w uroczystości wystąpiły także nauczycielki naszej szkoły, które stworzyły zespół wokalny Crazy Teachers i z dużą radością zaśpiewały „Kwiat jednej nocy”. Uczniowie brawurowo przedstawili nostalgiczną podróż po czasach szkolnych, w której z sentymentem i dobrymi wspomnieniami powróciliśmy do murów swoich szkół, klas i przyjaciół ze szkolnych ławek. Cudownie przygotowana kwiatowa dekoracja uzupełniła nastrój przedstawienia, tak ciepło i z uśmiechem przyjętego przez widzów. Jednym słowem- inscenizacja wszystkich porwała w sentymentalną podróż do czasów, które niestety już nie powrócą. Pozostały jedynie wspomnienia.

Na widowni nie zabrakło nikogo, kto w jakikolwiek sposób nie zetknął się ze szkołą w ciągu sześćdziesięciu lat jej istnienia. Nie zabrakło przede wszystkim jej absolwentów, obecnych uczniów i rodziców, aktualnych i byłych nauczycieli oraz pracowników, lecz również wielu przyjaciół szkoły. Wśród przybyłych gości, którzy mieli dla naszej Jubilatki wiele dobrych życzeń i jak na urodziny przystało, prezenty znaleźli się: ks. bp. Piotr Turzyński, Pan Waldemar Trelka- Starosta Powiatu Radomskiego, Pan Adrian Barański- Dyrektor Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Radomiu, Pan Dariusz Bulski- Wójt Gminy Kowala, Pani Anna Baszczewska- Przewodnicząca Rady Rodziców, a także dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz jednostek organizacyjnych z terenu gminy Kowala.

Kolejny punkt obchodów miał bardziej kameralny i mniej oficjalny wymiar. Po uroczystej gali wszyscy goście zostali zaproszeni na otwarcie szkolnego patio „Mazowszański Zakątek”. Niedawno powstały ogród to miejsce, w którym będzie można prowadzić warsztaty i zajęcia edukacyjne dla uczniów, a także aktywnie spędzać czas podczas przerw lekcyjnych. W dniu jubileuszu dokonano symbolicznego otwarcia szkolnego patio, przecinając wstęgi, na których znajdowały się słowa klucze, kojarzące się z tym miejscem, a więc nauka, radość, zabawa, przyjaźń, natura, relaks. W tym dniu nie mogło także zabraknąć jubileuszowego tortu.

Przygotowaniom do jubileuszu towarzyszyła radość, pozytywne emocje i troska o to, by było to wyjątkowe wydarzenie. Mamy nadzieję, że ożyły wspomnienia, które otworzą drogę do starych – nowych przyjaźni. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym szczególnym dniu zawitali w murach naszej dostojnej Jubilatki.

Dziękujemy sponsorowi- spółce ENEA WYTWARZANIE mającą swoją siedzibę w Świerżach Górnych za wsparcie finansowe uroczystości.

Przemówienie Dyrektora Szkoły.pdf