ePUAP

tel. 48 377 32 33    


  • DSC_0667

Aktualności

31 maja br. klasy  3b, 4a, 4b pod opieką Pań: Doroty Kowalczyk, Edyty Popławskiej, Anety Urbańskiej i Marzeny Faryny wzięły udział w jednodniowej, interesującej wycieczce w okolice Łodzi i Warszawy.

Pierwszym punktem programu był kompleks ogrodowo-pałacowy w Nieborowie. Uczniowie poznali historię barokowego Pałacu Radziwiłłów, który o tyle był dla nich ciekawy, że to właśnie w tym miejscu kręcona była Akademia Pana Kleksa. Mieli także okazję pospacerować po pięknym pałacowym ogrodzie i poznać niespotykane gdzie indziej gatunki kwiatów i drzew.

Następnie przejechaliśmy do Łowicza, gdzie zwiedziliśmy przepiękną bazylikę łowicką nazywaną sakralną perłą. Pan przewodnik zapoznał uczniów z jej ciekawą historię i zwrócił uwagę na interesujące elementy wystroju. Po zwiedzeniu bazyliki mniejszej przeszliśmy do Muzeum Guzików oraz sklepu z pamiątkami, gdzie nasi podopieczni dokonali zakupów – głównie tych, które miały związek z malowniczą kulturą łowicką.

Po zjedzeniu smacznego obiadu przejechaliśmy do Muzeum Sztuki Ludowej Rodziny Brzozowskich w Sromowie. To niezwykłe miejsce, w którym zgromadzone są własnoręcznie wykonane, lipowe rzeźby, kolorowe wycinanki, pająki, obrazy oraz hafty. Nasi uczniowie mieli okazję podziwiać sceny tematyczne, takie jak sceny Bożego Narodzenia czy procesji Bożego Ciała, poczet polskiej husarii, rybaków nad Bzurą i wesele łowickie.

Ze Sromowa przejechaliśmy do Żelazowej Woli, miejsca urodzenia naszego wspaniałego kompozytora Fryderyka Chopina. Tam zwiedziliśmy oficynę, w której przyszedł na świat, a także pospacerowaliśmy po pięknym ogrodzie, wsłuchując się w muzykę Chopina dobywającą się z ukrytych dyskretnie głośników.

            To był niezwykły dzień, obfitujący w historyczne i kulturowe treści, ale także czas na integrację i bycie razem.